Sorular Cevaplar

Zimmet İadesi Olmadan İlişik Kesme

SORU: Genel Müdürlüğümüzde çalışan bir kaç personelin kadroları başka bir Genel Müdürlüğümüze aktarılmış, ancak personeller fiilen bizde çalışıyor. KBS-TKYS'de zimmetleri kontrol ederken bu kişilere daha önce vermiş olduğum zimmetleri göremedim. oysa elimde çıktı var ve bu kişilerin isimleri yazıyor. Sistemden o zimmetlere baktığımda ise verilen kişi bölümü boş görünüyor. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP: Öncelikle şunu belirtelim, Taşınır Mal Yönetmeliğinin "Sorumluluk" başlıklı 5'inci maddesinin 4 nolu bendinin "Zimmetle teslim edilen dayanıklı taşınırlar, kullanıcıları tarafından başkasına devredilemez. Kullanıcılarının görevden ayrılması halinde söz konusu taşınırların ambara iade edilmesi zorunludur. Bu şekilde teslim yapılmadan personelin kurumla ilişiği kesilmez." hükmü gereği, birimle ilişiği kesilen her personel için mutlaka Taşınır Kayıt ve Kontrol Yetkilisi (TKKY) ile irtibata geçilmeli, üzerinde zimmet olup olmadığı kontrol edilmeli ve varsa zimmetler düşüldükten sonra ilişiği kesilmelidir. Zimmet iadesi yapılmadan hiçbir personelin ilişiği kesilmemelidir.

Ancak uygulamada çoğu kez bu kurala dikkat edilmeden ve TKKY'nin bilgisi olmadan ilişikler kesilmektedir. Esas sıkıntı da burada başlamaktadır.

Sorunuzdan anlaşıldığına göre buna benzer bir durumla karşılaşmışsınız. Personelin kadrosu başka birime geçmiş ancak fiilen sizde çalıştığı için de zimmet iadesine gerek duymadan ayrılış ve başlangıç yapılmıştır. Personel bilgilerinizi Say2000 sisteminden çektiğiniz için maaşı başka birimden almaya başlayınca da Say2000 sisteminden çektiğiniz personeller arasında görünmez olmuştur. ve sizde o kişi üzerindeki zimmetleri sorgulamak istediğinizde sorgu yapamadınız. Islak imzalı zimmet fişinde kişinin ismi varken sistemden baktığınızda kaybolduğunu gördünüz. doğal olarak da telaşlandınız.

Merak etmeyin zimmetleriniz kaybolmadı ancak geçici olarak göremiyorsunuz. Bölye bir durumda KBS-Taşınır Kayıt ve Yönetim Sistemi şöyle işliyor;

Say2000 den çekilen ve sistemde işlem yapılan kişiler, Say2000 den başka bir birime aktarılır ise sizin sistemde sonradan tanımlanmış kişiler olarak ve PASİF durumda görünüyor.

Öncelikle sizin bu kişiyi/kişileri AKTİF duruma getirmeniz gerekiyor. Bunun için ilgili kişiyi seçip "Aktif Yap" butonunu tıklamanız gerekiyor. kişi aktif olduktan sonra zimmet sorgusu yapabilir ve eski zimmet fişinizde de ismini görebilirsiniz. Zimmet iadesi vb. işlemleri tamamladıktan sonra isterseniz tekrar PASİF duruma getirebilirsiniz.

PASİF duruma getirilen kişilerin isim bilgilerinin daha önce yapılmış olan zimmet fişlerinden silinmesi çok büyük bir yanlıştır. Zimmet sorgusu her zaman (Aktif-Pasip durumuna bakılmadan) yapılabilmelidir. İhtiyaç durumunda bir uyarı (kişinin pasif yapıldığı ancak üzerinde zimmet olduğu ...vs) konabilir. Böylelikle bilgisi dışında gelişen bir durumdan TKKY bilgi sahibi olmuş olur ve gerekli işlemlerini buna göre yapar. Umarız sistem yetkilileri bu durumu kısa sürede düzeltirler.

AATMY Her Hakkı Saklıdır!