KBS'de Kayıt Düzeltme Nasıl Yapılacak?

SORU: KBS Taşınır Kayıt ve Yönetim Sistemini kullanmaya başladık, ancak sorunlar hiç bitmiyor. İrtibatlı olduğumuz arkadaşlar dan da benzeri şikâyetlerde bulunuyor. Kayıt düzeltme işlemi yapmak istiyorum ama nereden yapılacağını bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP: 2013 yılı başında sizin gibi birçok kurum da taşınır işlemlerini KBS Taşınır Kayıt ve Yönetim Sistemi (TKYS) üzerinden yapmaya başladı. Sistemi çok fazla sayıda kurumun aynı anda kullanmaya başlaması ile çeşitli sorunlar ortaya çıktı.

Örneğin;

·         Bağlantı hataları oluştu.

·         Yapılan bazı kayıtlar 2012 yılından numara aldı.

·         Kayıt edilen bazı dayanıklı taşınırlar sistemden kayboldu, bazıları mükerrer numara aldı.

·         Bazı kurumlar harcama birimleri arasında bile devir yapamadı.

·        Harcama Yönetim Sistemi aracılığı ile ilgili Muhasebe Birimine gönderilen devirlerin bazılarında kuruş farkı oluştu.

Bu ve benzeri birçok sorun oluştu. Görünen o ki bundan sonra da oluşacak gibi. Bu konunun değerlendirmesini “KBS-TKYS İyileştirilmeli” başlıklı yazımızda yapmıştık. Ve o yazımızda kayıt düzeltme işlemlerinin yapılacağı bölümün acilen eklenmesi gerektiğini de belirtmiştik.

Sorunuzda da dediğiniz gibi Kasım 2012 de yapılan Yönetmelik değişikliği ile “Kayıt Hatalarının Düzeltilmesi” yönetmeliğe eklenmiş olmasına rağmen, KBS-TKYS’de bu işlem yapılamamaktadır. Sistemde bu yöndeki düzenlemenin ne zaman yapılacağı da henüz belli değildir. 

Aslında kayıt düzeltme işlemini yönetmeliğe eklenmeden önce de çoğu kurum kullanıyordu ve programları da buna uygundu. Olması gereken de buydu. Ancak KBS-TKYS ne geçişle birlikte, Yönetmelikte olmasına rağmen kullanılamaz oldu.

Umarım yetkililer sesinizi duyar da aksaklıkları ve eksiklikleri bir an evvel giderir. 

Son Güncelleme: Cuma, 14 Şubat 2014 22:28

AATMY Her Hakkı Saklıdır!