Devirlerde Karşı Muhasebe Durumu?

Taşınırların gerek kurumlar arası gerekse kurum içi harcama birimleri arasında yapılan devirlerinde, özellikle farklı muhasebe biriminden hizmet alınıyorsa, gecikmeler olabilmekte ve bazen de karşı tarafın işlem yapmaması nedeniyle hesaplar tutturulamamaktadır.

Burada devir işleminin nasıl yapılacağı konusuna girmeyeceğiz. KBS-Taşınır Kayıt ve Yönetim Sistemine yeni eklenen bir bölümden bahsedeceğiz. Herhangi bir harcama birimine taşınır devri yaptınız ve farklı muhasebe biriminden hizmet alıyorsanız önce HYS'ye oradan da Saymanlığı/Muhasebe Müdürlüğüne gönderdiniz. Sizin saymanlığınız kendi muhasebe işlemlerini tamamladı ve karşı saymanlığa gönderdi. İşte işlemin bu safhasını "Onaylı Taşınır İşlem Fişleri" menüsünden takip ediyoruz. ilgil TİF'in üzerine geldiğimizde sağ tarafta "Muhasebe (Fiş Durumu)" sutununda hizmet aldığımız muhasebe biriminin işlemi tamamlayıp tamamlamadığını buradan görebiliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peki ya karşı muhasebe biriminin durumu? İşte aynı menü ve aysı en sağına gittiğimizde "Devir Alan Birim Muhasebe (Fiş Durumu)" sutununda da devir gönderdiğimiz harcama biriminin hizmet aldığı muhasebe biriminin işlemi tamamlayıp tamamlamadığını görebiliyoruz.

Makul sürelerde işlemler tamamlanmadı ise devir gönderdiğimiz harcama birimi ile iletişime geçerek muhasebe birimindeki eksik işlemleri takip etmelerini isteyebiliriz.

 

Son Güncelleme: Perşembe, 27 Mart 2014 11:49

AATMY Her Hakkı Saklıdır!